صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/06/23
0.0 (0)

عابدی:

آیا توسعه طب سنتی دایره فعالیت طب نوین را محدود می‌کند؟

عضو کمیسیون بهداشت مجلس، گفت: توسعه طب سنتی هیچ تداخلی با طب نوین نداشته و اگر زیر نظر متخصص ارائه شود، برای درمان برخی از بیماری‌‎ها موثر خواهد بود.

 حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در پاسخ به این سوال که آیا توسعه و ترویج طب سنتی از طریق وزارت بهداشت ممکن است؟ گفت: طب سنتی حتما باید تحت نظر متخصصین سلامت رواج پیدا کند تا سلامت مردم تحت شعاع قرار نگیرد، از طرفی هرگونه توسعه طب سنتی باید در چهارچوب ضوابط علمی و تحت نظر متخصصین امر در وزارت بهداشت و درمان صورت بگیرد. 

ارائه خدامت طب سنتی توسط رمال‌ها  سلامتی مردم را به مخاطره می‌اندازد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پیامد‌های نبود کنترل و نظارت بر توسعه  و ترویج طب سنتی، افزود: اگر کنترل و نظارتی در این حوزه وجود نداشته باشد هرکسی از جمله دعا نویس‌ها و عطاری‌ها مدعی طب سنتی شده و آن را رواج می‌دهند در صورتی که ارائه خدمات درمانی بدون نظر و دیدگاه علمی قابل قبول نبوده و ممکن است سلامتی مردم را به مخاطره بیاندازد.

تنها پزشکان عمومی آموزش دیده مجاز به ارائه خدمات طب سنتی هستند 

عابدی تاکید کرد: از منظر وزارت بهداشت تنها پزشک عمومی می‌تواند طب سنتی و اعمال آن را انجام دهد که دوره‌های  آموزشی این طب را گذرانده و مدرک خود را مورد تایید وزارت قرار داده است. بی تردید کسی که پزشک نباشد نمی‌تواند تشخیص دهد که دارو یا درمانی که با طب سنتی انتخاب کرده با داروها و یا بیماری های دیگر بیمار تداخل دارد یا خیر، چرا که در صورت بروز تداخل می‌تواند مشکلات جدی را به وجود آورد. بنابراین هر فردی که بخواهد خارج از این موارد یادشده به انجام امور طب سنتی بپردازد قطعا خلاف قوانین بوده و با تقویت مدیریت نظارت بر درمان با او برخورد می‌شود.

آیا توسعه فعالیت‌های طب سنتی دایره فعالیت طب نوین را محدود می‌کند؟ 

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این سوال که آیا توسعه فعالیت‌های طب سنتی دایره فعالیت طب نوین را محدود خواهد کرد؟ گفت: جایگاه طب سنتی در سطح اول خدمات بوده و طب نوین بیمارستانی در سطح دوم، بنابراین طب سنتی برای بیماران بستری جایگاهی نداشته و تنها برای بیماران سرپایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این رو رشد و توسعه طب سنتی هیچ تداخلی با طب نوین و بیمارستانی نداشته و اگر زیر نظر متخصص ارائه شود موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه دولت برای ترویج طب سنتی، دوره‌هایی را زیر نظر وزارت بهداشت ودرمان برگذار می‌کند، اظهار کرد: در وزارت بهداشت اداره‌ای تحت عنوان طب سنتی به منظور ترویج، آموزش و نظارت بر ارائه خدمات طب سنتی ایجاد شده است، از طرفی طب سنتی یک طب تکمیلی بوده که باید زیر نظر پزشک انجام شود و این اداره در واقع وظیفه تایید آموزش‌های طب سنتی به پزشکان و نظارت بر عملکرد آنها را عهده‌دار است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:429552!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون