مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
شهریاری در توضیح سوال خود از وزیر کشور مطرح کرد:
[1396/07/11]

وجود ۹۰ هزار بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان  

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان از امکانات بسیار ناچیزی نسبت به سایر استان ها برخوردار است، بر لزوم پیگیری تقسیمات کشوری با وجود موافقت شورای عالی امنیت ملی از سوی وزیر کشور تاکید کرد.

حسینعلی شهریاری در نشست علنی امروز (سه شنبه 11 مهر) مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال خود از وزیر کشور درخصوص تقسیم استان سیستان و بلوچستان به دو یا سه استان گفت:  هرچند می دانیم که وزارت کشور به تنهایی و با توجه به اختیاراتی که دارد، امکان تقسیم استان سیستان و بلوچستان را ندارد، اما به نظر می رسد به جهت طرح این موضوع و عدم مخالفت کارشناسان شورای عالی امنیت ملی این اقدام امکانپذیر باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری وفاداری مرم استان سیستان و بلوچستان به نظام مقدس جمهوری اسلامی و حفاظت از خاک این سرزمین در برابر متجاوزان تصریح کرد: مردم استان سیستان و بلوچستان از اقوام مختلف اما ایرانی الاصل بوده و نیازمند توجه بیشتری هستند.

وی در توضیح شاخص های استان سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به وجود 285 هزار کیلومتر کل راه های کشوری، سهم این استان تنها 22 هزارکیلومتر است و با وجود 15 هزار و 300 کیلومتر بزرگراه در کشور سهم استان سیستان و بلوچستان 245 کیلومتر با داشتن 11.5 درصد از مساحت کشور است. همچنین شاخص استان سیستان و بلوچستان به جهت آسفالت راه های روستایی تنها 32 درصد است.

شهریاری با اشاره به کشته شدن 800 تا 900 نفر به طور سالانه در جاده های استان سیستان و بلوچستان، وضعیت آمورش و پرورش در این استان را یادآور شد و گفت: نرخ سواد استان سیستان و بلوچستان 74 درصد است که متاسفانه هنوز به نرخ متوسط کشوری نرسیده، همچنین 6 هزار و 800 مدرسه در این استان وجود دارد که 500 مدرسه فرسوده، کپری و خشتی و گلی است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: فضای آموزش به ازای هر دانش آموز در کشور 5.2 متر مربع است، اما در این استان 3.2 مترمربع است. این استان همچنین از کمبود 12 هزارمعلم رنج می برد، لذا مشکل ما با به کارگیری معلمان حق التدریس و نهضت سوادآموزی حل نمی شود.

وی با بیان اینکه 90 هزار بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، تصریح کرد: منابع نیز براساس نیاز استان ها و شهرستان ها تقسیم نشده است، استان سیستان و بلوچستان با 19 شهرستان و 37 شهر، 47 بخش، 112 دهستان و 947 آبادی به هندوستان کوچک با وجود شرایط اقلیمی متنوع و جاذبه های گردشگری معروف است، اما به لحاظ تشکیلات سازمانی زیر 50 درصد است.

شهریاری تاکید کرد: مسائل سیاسی و امنیتی نباید همانند چماقی بالای سر استان سیستان و بلوچستان قرار گیرد، چرا که این استان به جهات مختلف ظرفیت تبدیل به 3 یا حتی 4 استان را دارد. البته علی رغم مطالب عنوان شده، هدف از چنین پیشنهادی حذف نام بلوچستان از این استان نمی باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم اذعان کرد: استان سیستان و بلوچستان به اندازه یک شهرستان از امکانات برخوردار است، در حالی که 10 هزار کشت گلخانه ای در جنوب استان و 300 کیلومتر با دریای عمان ارتباط دارد، اما از پتانسیل آنها بی بهره است، از این رو وزارت کشور باید به این استان کمک کند تا تمام شاخص هایی که بعد از پیروزی انقلاب همانند قبل هیچ رشدی نداشته اصلاح شود.

وی یادآور شد: استان سیستان و بلوچستان با 3 میلیون جمعیت و وسعت بسیار ظرفیت تقسیم شدن دارد، کما اینکه مشکل امنیتی پیدا نخواهد کرد. هم اکنون نیز مردم غیور استان با کمک سپاه و فرزندان گمنام امام زمان (عج)امنیت پایدار را در منطقه ایجاد کرده اند، به نوعی که این امنیت از متوسط کشوری نیز بالاتر رفته است.

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: این استان نماینده ای در حاکمیت و دولت ندارد و تنها مقام معظم رهبری در موارد مختلف بر رسیدگی به مردم این استان تاکید داشته اند، از این رو درخواست می شود که وزیر کشور با دید مثبت نسبت به تقسیمات استانی ورود و پیگیری های لازم را انجام دهد./

یادداشت ها
Parameter:271474!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار