wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
نعمتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:
[1396/07/05]

ایران همه پرسی اقلیم کردستان عراق را به رسمیت نمی شناسد  

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه ایران همه پرسی عراق را به رسمیت نمی شناسد، گفت: مشکل اقلیم کردستان عراق باید با دیپلماسی گفت وگو رفع شود.

بهروز نعمتی در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 مهر) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت: علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در نشست غیرعلنی درباره موضوعاتی که در منطقه رخ داده است و موضوعاتی که این روزها در منطقه وجود دارد، توضیحاتی به نمایندگان ارائه داد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شمخانی مسائلی درخصوص موضوع داعش و تکفیری ها در منطقه و اقدامات خوبی که در این باره در منطقه رخ داده است، به نمایندگان ارائه کرد، افزود: شمخانی به موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق و حواشی آن پرداخت، البته اقلیم کردستان بخشی از کشور عراق است و شمخانی تمامیت ارضی را در این موضوع مدنظر قرار داد.

نعمتی با اشاره به اینکه دبیر شورای عالی امنیت ملی به اقداماتی که در منطقه و کشور باید انجام شود، پرداخت، ادامه داد: اقدامات ایران، اقدامات مذاکره ای بوده و باید موضوعات از این طریق پیگیری شود. البته امیدوارم تمامیت ارضی عراق با توجه به قانون اساسی این کشور و با توجه به تعهدنامه ها و پیمان های بین المللی که در این باره وجود دارد، و با گفتمان سیاسی سریع تر حل شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه همه پرسی برگزار شده، آیا می توان با گفت وگو آن را حل کرد یا خیر؟ گفت: بحث همه پرسی وجود دارد، اما بحث قانون اساسی کشور و دولت عراق، موضوعاتی بوده که دارای حساسیت های ویژه ای بوده که باید به آن پرداخته شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران این اقدام را به رسمیت می شناسد یا خیر؟ افزود: ایران بحث همه پرسی اقلیم کردستان عراق را به رسمیت نمی شناسد، چرا که در کشور عراق، دولتی وجود دارد که تابع قانون و کنوانسیون های بین المللی بوده، حدود و خطوط مرزی آن مشخص است و یکی از بحث هایی که وجود دارد، این بوده که اگر هر کسی بخواهد اعلام استقلال کند، باید تابع قانون اساسی آن کشور باشد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور عراق با ترددهای هوایی در اقلیم کردستان با حساسیت برخورد می کند، تصریح کرد: صدور نفت از منطقه کردنشین عراق با برخی مشکلات مواجه شده و همچنین تجارت این اقلیم با مشکلاتی مواجه شده، اما در مجموع ایران فکر می کند که این موضوع باید از طریق دیپلماسی حل شود./

یادداشت ها
Parameter:270637!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار