wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی:
[1396/06/11]

تسهیل روابط بانکی میان دو کشور امری ضروری است  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تجار دو کشور ایران و آفریقای جنوبی علاقمند به گسترش روابط تجاری هستند و برای این منظور تسهیل روابط بانکی امری ضروری خواهد بود.

دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر امروز(شنبه 11 شهریور)در دیدار با «بالکا ام‌بته» رئیس مجلس نمایندگان آفریقای‌جنوبی اظهار داشت: از مواضع آفریقای جنوبی در احقاق حق مردم فلسطین تشکر می‌کنم گفت: امیدوارم این سفر به گسترش روابط دو جانبه دو کشور برای تحقق اهداف تجاری منجر شود.

وی افزود: طی 20 سال گذشته روابط دوستانه و خوبی بین دو کشور وجود داشته و رایزنی‌ها در مسائل مهم بین‌المللی بین این دو کشور وجود داشته است و سفرهای متعدد مسئولین نشان دهنده عمق روابط میان دو کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:‌ ما سطح روابط سیاسی و پارلمانی قابل قبولی داریم و باید تلاش نماییم تا سطح روابط تجاری را نیز ارتقاء بخشیم به ویژه در زمینه تولید انرژی و برق ایران می‌تواند سرمایه گذاری کرده و به آفریقای جنوبی کمک کند و ما از سرمایه گذاری این کشور در زمینه‌ی نفت و گاز و پتروشیمی هم استقبال می‌کنیم.

رئیس قوه مقننه افزود:‌ همچنین زیرساخت های خوبی برای حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی در دو کشور موجود است و زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری خواهد بود.

لاریجانی در پایان ضمن ابراز امیدواری از اینکه این سفر کمک شایانی به گسترش روابط دو کشور و فراهم کردن زمینه برای تحقق اهداف تجاری  و همکاری‌های پارلمانی دو کشور باشد، اظهار داشت: تشکیل گروه دوستی در پارلمان آفریقای جنوبی می تواند به تسهیل روند مذاکرات کمک نموده وسطح روابط را ارتقاء بخشد.

باید به توافقات گذشته پایبند باشیم

بالکا ام بته رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی در این دیدار با تاکید بر نقش پارلمان‌ها در ایجاد روابط کشورها گفت: با گذشت زمان همه باید مسئولیت کامل نسبت به همه توافقاتی که در گذشته انجام شده، داشته باشیم و موانع موجود را برای عملی شدن آنها از سر راه برداریم.

وی خاطرنشان کرد: ماهرچه رو به جلوتر می رویم و از درگیری های گذشته فاصله می گیریم باید بگونه ای عمل نموده تا کودکان ما در آینده در یک فضای سالم با امنیت بالا زندگی کنند و دیگر دچار دردسرهای گذشتگان نشوند.

رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی اظهار داشت: ما تمایل داریم تا سطح روابط خود را در زمینه های سیاسی، پارلمانی و تجاری افزایش دهیم و یکی از اموری که با همکاران خود و وزاراء در میان خواهم گذاشت، یافتن راه حلی برای تسهیل روابط بانکی و ارتقاء مبادلات تجاری خواهد بود.

بالکا ام بته افزود:‌ در سفری که رئیس جمهور آفریقای جنوبی به تهران داشت موضوع الحاق ایران به بریکس مطرح شد و ما هم این را در دستور کار خودمان قرار دادیم و علاقمند هستیم که ایران هم به عضویت بریکس درآید زیرا معتقدیم اضافه شدن ایران می‌تواند سازنده و موجب اهتمام بیشتر در جهت رشد و توسعه روابط تجاری باشد.

وی افزود: وسعت ایران و جمعیت ۸۰ میلیونی آن را می‌شناسیم؛ ایران در زمینه آموزش دستاوردهای مهمی داشته و با موقعیت استراتژیک ایران هم آشنا هستیم لذا عضویت ایران در بریکس می‌تواند دستاوردهای خوبی داشته باشد.

رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی در پایان ابراز امیدواری کرد که رئیس مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک، بار دیگر به این کشور سفر کنند.

یادداشت ها
Parameter:269568!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار