صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها
451707 1398/10/22
0.0 (0)

در نشست امروز کمیسیون عمران صورت گرفت؛

بررسی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با حضور وزیر راه

کمیسیون عمران مجلس موضوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با حضور وزیر راه و شهرسازی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی نشست امروز (یکشنبه ۲۲دی ماه) کمیسیون عمران مجلس با حضور یازده نفر از نمایندگان مجلس به عنوان اعضای هیأت تحقیق و تفحص از شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 همچنین در این جلسه، موارد اعاده شده از شورای نگهبان درباره لایحه موافقتنامه سرویس‌های هوایی دو جانبه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت کشور کویت مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت.

اعضای کمیسیون عمران در ادامه به بررسی پرونده سانحه هوایی اخیر با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی پرداختند که در این نشست برخی مسائل مرتبط با سانحه بررسی شد و وزیر راه به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

براساس این گزارش؛ یکی از مسائل و سوالات مطروحه در این نشست این بود که چرا سازمان هواپیمایی در زمان بحران، تمام پروازهای هوایی را متوقف نکرد؟ که وزیر راه در این خصوص گفت که سازمان مذکور اجازه محدود کردن پروازها را نداشته و سازمان هواپیمایی بعد از اعلام سیستم نظامی می توانست پروازها را متوقف کند.

همچنین یکی دیگر از سوالات نمایندگان از وزیر راه و شهرسازی درباره روند هماهنگی برج مراقبت پرواز با پدافند هوایی بود، مدیران سازمان هواپیمایی در این رابطه اعلام کردند که برج مراقبت برای هر هواپیمایی که از روی زمین بلند می شود، در سه مرحله از پدافند هوایی اجازه می گیرد و در رابطه با هواپیمای اوکراینی نیز مراحل سه گانه مجوز انجام شده بود.

لازم به ذکر است؛ از طرف دیگر بر اساس گزارش سازمان هواپیمایی، در گذشته سیستم پدافند هوایی فرودگاه ها در فرودگاه مهرآباد متمرکز بود، اما اخیرا یک سیستم پدافند هوایی جدید ایجاد شده است، از این رو طبق این گزارش به نظر می رسد که سیستم پدافندی جدید در شناسایی هواپیمای اوکراینی خطا کرده است.

همچنین بر اساس گزارش های ارائه شده موشک شلیک شده به سمت هواپیمای اوکراینی از نوع خاصی بوده، زیرا موشک های کروز وقتی به هدف برخورد می کنند، آن هدف را منهدم می کنند، اما این موشک خاص در کنار هدف قرار گرفته و منفجر شده و ترکش های موشک به هدف مذکور برخورد می کند.

به گزارش پارلیران؛ اظهارات و گزارش های امروز مسئولان سازمان هواپیمایی نشان می دهد که یک فرماندهی واحد برای مدیریت بحران در این حوزه وجود نداشته است، از این رو اگر اتاق عملیات متمرکز و هماهنگ بود، شاید سانحه سقوط هواپیما رخ نمی داد.

نظرات کاربران

Parameter:451707!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون