wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
نعمتی در جمع خبرنگاران:
[1396/07/19]

ایران آماده پاسخگویی به هر اقدام آمریکا در قبال برجام است  

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا اگر قصد خروج از برجام را دارد باید هزینه آن را نیز پرداخت کند.

بهروز نعمتی در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه، 19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی  در جمع خبرنگاران ضمن تشریح جلسه غیرعلنی مجلس با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اظهار داشت: بنا بر تصمیمی که هیأت رئیسه از قبل اتخاذ کرده بود وزیر امور خارجه و معاونین وی در جلسه غیرعلنی حضور یافتند و وزیر امور خارجه حول 3 موضوع مسائل سوریه، همه‌پرسی عراق و برجام  مباحثی را مطرح کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به اینکه موضوع سوریه و حضور نیروهای دولتی سوریه در دیرالزور و موضع‌گیری‌هایی که دشمنان مردم سوریه نسبت به این موضوع اتخاذ کرده‌اند، ثابت شد که حقانیت مردم سوریه پا برجاست، در فضای فعلی و مذاکرات آستانه این موضوع مطرح شد باقی ماندن بشار اسد در رأس حکومت سوریه تثبیت شده است.

وی افزود: دشمنان مردم سوریه مانند آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال سقوط بشار اسد بودند ولی این هدف برای آنها محقق نشد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق ادامه داد: رایزنی‌های سه جانبه‌ای بین ایران، ترکیه و حکومت مرکزی عراق برقرار است و مذاکرات چند جانبه‌ای به غیر از این مذاکرات سه‌جانبه در جریان است.

نعمتی با بیان اینکه مردم اقلیم کردستان عراق به خوبی می‌دانند که دوست واقعی آنها ایران است، متذکر شد: در مقطعی که داعش قصد حمله به کردستان عراق را داشت هیچ کشوری از آنها حمایت نکرد و تنها جمهوری اسلامی ایران بود که به پشتیبانی از آنها برخاست و موضوع حمایت ایران از مردم کردستان در ادوار مختلف تکرار شده است و هرگاه ظلمی به اکراد شد ایران میزبان آنها بوده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون نیز مردم حلبچه در استان‌های غربی ایران حضور دارند، ادامه داد: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که ما با مردم کردستان عراق دوست و برادر هستیم البته گله‌مند هستیم زیرا این موضوعات به صورت هیجانی اتفاق افتاد اما آنچه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است موضوع حاکمیت عراق بر اساس قانون اساسی است و ما برای مرزهای قانونی عراق احترام قائل هستیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون برجام گفت: مباحثی  که ترامپ پیرامون برجام در مجمع عمومی سازمان ملل و مصاحبه‌های اخیر خود ابراز داشته، مورد بررسی قرار گرفته و سناریوهایی که ممکن است ترامپ و کنگره آنها را اجرایی کنند شناسایی شده و جمهوری اسلامی ایران نیز طرح‌هایی را به صورت اقدامی و عملی خواهد داشت.

نعمتی با بیان اینکه نمایندگان موضوع وحدت و همدلی بین مجلس و دولت را مطرح کردند، اظهار داشت: در این جلسه تاکید شد تا با همدلی امور جاری، حول محور سخنان مقام معظم رهبری پیش رود.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای با بیان اینکه در خصوص اقداماتی که ترامپ ممکن است انجام دهد، امیدواریم به جایی نرسد که ما نیز برجام را آتش بزنیم، بیان کرد: در خصوص تحریم‌هایی که علیه سپاه مطرح می‌شود باید آمریکایی‌ها بدانند که هیچ خانواده‌ای در ایران نیست مگر آنکه یک نفر پاسدار یا بسیجی در آن خانواده نباشد.

وی با بیان اینکه همه مردم ایران پاسدار و بسیجی هستند، افزود: آمریکا گمان نکند که می‌تواند سپاه را تحریم کند زیرا برای این کار باید همه مردم ایران را تحریم کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا اگر قصد خروج از برجام را دارد باید هزینه آن را نیز پرداخت کند که این اقدام باید از سوی ترامپ یا کنگره انجام شود، زیرا اتحادیه اروپا و 1+5 نیز این توافق بین‌المللی را مورد حمایت خود اعلام کردند.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر امور خارجه در جلسه غیرعلنی امروز مجلس، پیرامون جلسه شب گذشته هیأت نظارت بر برجام موضوعاتی را مطرح کرد و گفت: در مقابل هر 3 سناریویی که آمریکا ممکن است انجام دهد جمهوری اسلامی ایران اقدامات متقابلی را انجام خواهد داد که یکی از سناریوهای آمریکا می‌تواند خروج این کشور از برجام باشد.

نعمتی بیان کرد: مذاکرات بین اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق در سطوح مختلف در جریان است./

یادداشت ها
Parameter:302811!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار