صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
437659 1398/08/20
0.0 (0)

مرادی در نطق میان دستور:

سالانه 365 نفر در جاده های کردستان جان خود را از دست می دهند / دولت مشکل کوله بران را رفع کند

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس با اشاره به وضعیت نامناسب جاده های شهری و روستایی استان کردستان گفت: سالانه 365 نفر در این جاده ها جان خود را از دست می دهند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،  منصور مرادی در نشست علنی امروز(دوشنبه 20 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود به زبان کُردی،گفت:" یا ره سول الله ناوت چه ن خوشه/ آره قت گولاو ، بونت وه نه و شه/یا ره سول الله، یا شای مه دینه/هه ر که س، عاشقته دلی مه شکینه".

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: همکاران و ملت شریف ایران همه شما قطع به یقین دیده اید که حجم مظلومیت کوله بران چقدر عظیم است .کوله بر مجبور است پرمشقت ترین راه کوهستانی را طی کند و با این وجود نیز هیچ کوله بری وجود ندارد که پس از خروج از خانه از برگشت خود مطمئن باشد زیرا همواره خطر سقوط از کوهستان و تیراندازی ماموران در کمین این افراد زحمت کش است.

وی ادامه داد: شهرستان های مریوان و سروآباد با جمعیت ۲۴۰ هزار نفری و پتانسیل های زیادی که دارد حتی یک کارخانه و کارگاه تولیدی که ۱۰۰ نفر را مشغول به کار کند، ندارد؛ زیرساخت های اقتصادی توسعه و شغل های پایدار نیز وجود ندارد؛ مرز رسمی باشماق آنقدر وضع مناسبی ندارد که شغل های کثیری ایجاد کند و بارها درخواست کرده ایم که درصدی از سود مرز باشماق را صرف ایجاد شغل و زیر ساختهای توسعه پایدار در مریوان و سروآباد بشود اما هیچ اعتنایی نشده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: سهم ما از ۶ میلیارد دلار صادرات تنها نا امن شدن جاده های مان توسط تانکرهای نفت کش و ترانزیت هاست که هر روزه خانواده ای را داغدار می کند. با این حجم از مشکلات معیشتی کوله بری که اجاره نشین است و چند بچه مدرسه ای دارد، که تنها راه کسب درآمدش کوله بری است؛ اما این تنها راه را نیز مسدود کرده اند.

این نماینده مجلس در ادامه نطق میان دستور خود عنوان کرد: اینجا اعلام می کنم و هشدار جدی می دهم که این شیوه برخورد با کوله بران و مظلومان عالم باید به زودی خاتمه یابد زیرا ظلمی آشکار در حق آنان صورت می گیرد. وزیر کشور به جای پرداختن به مراسم مولودی خوانی همراه با استاندار و سایر مسئولین لطفا مشکل کوله بران مریوان و سروآباد را رفع کنید. بارها رهبر معظلم انقلاب فرموده اند مقصود از مبارزه با قاچاق، کوله بری و کوله بران نیست.

مرادی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود گفت: یکی دیگر از موضوعات مهم در حوزه انتخابیه اینجانب وضعیت وخیم راه های روستایی است که در برخی مناطق هنوز جاده های زمان جنگ موجود است و اکثر راه های روستایی هنوز جاده های پر پیچ و خم و آسفالت نشده هستند؛ روزانه شاهد حوادث جان باختن، مسدوم شدن و آتش گرفتن  تانکر ها در مسیر سنندج مریوان هستیم، سالانه 365 نفر از مردم کردستان در این جاده ها فوت می شوند. وزیر راه و شهرسازی مردم انتظار دارند جاده ترانزیتی سنندج- مریوان افتتاح شود.

وی بیان داشت: یکی دیگر از مسائل مهم در شهرستان مریوان و سروآباد ساخت سد ها است، سدهایی که سال ها ساخته شده اما مسائل حاشیه ای آنها همچنان برقرار است، در بازدیدهایی که از روستای رودبار با حضور مسئولین داشته ایم شاهد برقراری مشکلات ابتدایی  در حاشیه سدها بودیم.

این نماینده مجلس اظهار داشت: یکی دیگر از مسائل مهم در مریوان، که با تصمیمات اشتباه استانی به معضل تبدیل شده است وضعیت پسماند مریوان است. این مساله را باید با ایجاد کارخانه بازیافت حل کرد و نیازمند بودجه ویژه هستیم. تعیین محل های موقتی و آلوده کردن محیط زیست شهرستان راهکار اشتباهی است. مسئولین استانی نمی تواند آن را حل کنند و اگر بنا بود رفع شود در این ۲ سال و تعهد چندین باره به مردم باید تا الان این معضل حل شده بود. لطفا به داد شهر توریستی مریوان برسید.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مدارس مریوان و سروآباد 60 درصد فرسودگی دارند که تا کنون برای بهسازی و رفع این معضل اقدامی نشده است از سوی دیگر تکلیف نیروهای متقاضیان حق التدریس و رفع مشکل نداشتن سندمالی در استخدام معلمان پیش دبستانی، حق التدریس ها و نهضتی ها در اولین فرصت ممکن باید تعیین شود، بسیاری از آنان به صورت دستی از سوی مدیران مدارس حقوق دریافت می کنند از وزیر می خواهم شخصاً به این مساله بپردازد و در اولین فرصت مشکل آنان را رفع کند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:437659!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین