صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها
433379 1398/07/15
0.0 (0)

در کمیسسیون اصل 90 صورت گرفت:

بررسی گزارش تهیه شده درباره سیلاب فصل بهار در کشور

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، گزارش تهیه شده درباره سیل فصل بهار را بررسی و عامل اصلی این سیل را تصرف در حریم رودخانه عنوان کرد.

به گزارش    پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی ، نشست امروز دوشنبه (15 مهر ماه) کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی گزارش تهیه شده درباره سیل فصل بهار برگزار شد.

گفتنی است؛ پیش از این کمیسیون اصل نود به موضوع سیل‌های اخیر ورود و گزارشی را تهیه کرده بود که بخشی از آن درباره عوامل وقوع سیل و بخشی از آن درباره گزارش از بازدید میدانی کمیسیون از شیراز پس از این حادثه بود.

براساس این گزارش؛ علت بازدید کمیسیون اصل نود از شیراز آمار بیشتر تلفات نسبت به بقیه استان‌ها و شهرها بود، از سوی دیگر سیل شیراز ظرف چند ساعت پایان یافت و حضور اعضای کمیسیون مزاحمتی را در مسیر امدادرسانی ایجاد نمی‌کرد.

همچنین درباره حادثه سیل شیراز از مراجع مختلف استعلام صورت گرفت و بازدید میدانی از دروازه قرآن، سعدی و حوضه‌های آبریز این مناطق نیز در دستور کار بود.

لازم به ذکر است؛ گزارش ارائه شده از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس، عوامل مختلفی را دخیل می‌داند و اداره ها و سازمان‌های مختلف را به سهم خود مقصر دانسته است اما عامل اصلی، دخل و تصرف شهرداری‌های وقت در مسیل دروازه قرآن و مسیل آب در شهرک سعدی بوده است.

همچنین براساس گزارش ها، در دروازه قرآن دره‌ای به نام «دره الله اکبر» وجود داشته که قبل از دخل و تصرف سابقه کشش تا یکصد متر مکعب آب در ثانیه را داشته است اما لوله فعلی حداکثر ۱۲ مترمکعب در ثانیه حجم آب را تحمل می کند و برخی موانع همین میزان را نیز کمتر می‌کند.

گفتنی است، به زودی گزارش کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی درباره سیلاب های اخیر در نوبت رسیدگی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پارلیران؛ عوامل مشترکی که در وقوع سیل های اخیر در کشور وجود داشت، دخالت های انسانی در مسیر رودخانه‌ها، عدم لایروبی و تقویت آبخیزداری و عدم حفاظت از حریم رودخانه ها بود که باید در این خصوص مکاتباتی با شهرهای بزرگ صورت گرفته تا جلوی حوادث بعدی گرفته شود.

نظرات کاربران

Parameter:433379!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین