wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
| |
مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
0/0 (0)
با رای موافق نمایندگان صورت گرفت؛
[1395/11/27]

تامین قیر رایگان برای توسعه راه‌های روستایی باید از سرجمع درآمدهای نفتی پرداخت شود  

نمایندگان خانه ملت در طرح استفساریه از نحوه تامین منابع مالی قیر رایگان برای توسعه راه‌های روستایی، به وزارت نفت تکلیف کردند که این امر را از سرجمع درآمدهای نفتی پرداخت کند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 27 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح "استفساریه قانون اصلاح بند (ی) تبصره 2 قانون بودجه سال 94 کل کشور و بند (هـ) و تبصره 1 قانون بودجه سال 1395 کل کشور" مبنی بر تکلیف وزارت نفت درخصوص به کارگیری ماده اولیه تولید قیر و تامین قیر مورد نیاز برای توسعه شبکه راه های روستایی که به میزان معین در اختیار دستگاه ها قرار گیرد، با 159 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 215 نماینده حاضر در جلسه به کلیات و جزئیات این طرح استفساریه رای دادند.

کریمی: امتناع وزارت نفت از تحویل قیر رایگان برای توسعه راه‌های روستایی

بنابراین گزارش علی اکبر کریمی در موافقت با این طرح گفت: قیر رایگان در لایحه بودجه امسال تصویب شده بود که براساس آن باید 2 میلیون تن معادل 2 هزار و 600 میلیارد تومان قیر در اختیار دستگاه های مربوطه برای توسعه شبکه راه های روستایی قرار می گرفت اما اکنون تنها یک میلیون تن قیر تحویل داده شده و البته محل هزینه آن مشخص نیست در حالی که در بودجه سال 95 محل دخل و خرج این بودجه مشخص شده اما وزارت نفت از تحویل قیر رایگان خودداری کرده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان، خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر این تکلیف قانونی طی 2 الی 3 ماه آینده اجرایی نشود تمام زیرساخت های انجام شده برای آسفالت از بین خواهد رفت لذا باید با همکاری نمایندگان این قیر رایگان در اختیار روستاییان قرار گیرد و شهرهای زیر 50 هزار نفر و مدارسی که همچنان فضای خاکی دارند، آسفالت شوند.

قاضی‌پور: وزارت نفت به وعده خود عمل نکرد

همچنین نادر قاضی پور با بیان اینکه وزارت راه باید برای آسفالت به خصوص آسفالت روستاها اقدام کند، گفت: کمیسیون عمران در گذشته گزارش خوبی ارائه کرده بود اما وزارت نفت به وعده خود عمل نکرد در حالی که ما قانونی برای حمایت از آسفالت روستاهای کمتر از 20 خانوار داشته ایم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیا رواست قانون گذار، قانونی را مشخص اما دستگاه ها آن را اجرا نکنند؟ لذا باید دانست چرا وزارت نفت مواد اولیه قیر را به پالایشگاه ها ابلاغ نکرده است.

بنابراین گزارش طرح استفساریه قانون اصلاح بند (ی) تبصره 2 قانون بودجه سال 94 کل کشور و بند (هـ) و تبصره 1 قانون بودجه سال 1395 کل کشور به شرح زیر است:

موضوع استفساریه: آیا تامین قیر تکلیف شده در قانون اصلاح بند (ی) تبصره 2 قانون بودجه سال 1394 کل کشور و بند (ه) تبصره 1 قانون بودجه سال 1395 کل کشور از سرجمع درآمدهای نفتی کسر شده و مستلزم اختصاص منبع درآمدی نمی‌باشد؟

پاسخ: بلی، قیر رایگان تکلیفی در قانون اصلاح بند (ی) تبصره 2 قانون بودجه سال 1394 کل کشور و بند (ه) تبصره 1 قانون بودجه سال 1395 کل کشور از سرجمع درآمدهای نفتی کسر و در حساب های فی مابین وزارت نفت و خزانه داری کل کشور اعمال و تسویه می شود و برای تامین آن نیاز به اختصاص منابع درآمدی نمی باشد./

یادداشت ها
Parameter:225214!model&10 -LayoutId:10 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار